Pro znevýhodněné návštěvníky

Přístupnost jednotlivých objektů

Pro znevýhodněné návštěvníky | Muzeum středního Pootaví Strakonice

Muzeum středního Pootaví Strakonice (Zámek 1, 386 01 Strakonice)

První okruh – Řád maltézských rytířů, kapitulní síň, ambity

Hlavní pokladna je přístupná po dvou schodech za asistence doprovodu a disponuje bezbariérovou toaletou, nutno překonat jeden práh.

K expozici je možno vyjet s muzejním doprovodem plošinou. Ihned vedle plošiny v prvním patře se nachází bezbariérové WC. Dále se pokračuje přes jeden práh k osmi kamenným schodům, kde je připraven schodolez, opět za asistence připnutí a obsluhy muzejním pracovníkem. Schodolez lze použít pouze v tomto místě, dále to nedovolují dřevěné podlahy. Část expozice je bezbariérová, část obsahuje prahy a část po dvou až třech schodech. Pro předem nahlášenou návštěvu jsme schopni zajistit pomoc muzejních pracovníků u přejezdů prahů či s pokládkou nájezdových plošin pro menší schody.

Do kapitulní síně a ambitu je přístup opět po třech kamenných schodech, opět nutno využít asistence.

Druhý okruh – Strakonický hrad, Česká zbrojovka, Dudy a dudácké tradice, Loutkářství

Tento okruh je zcela nevhodný pro znevýhodněné návštěvníky díky velké členitosti terénu. Expozice jsou umístěny ve dvou patrech, přístup do expozic je po starých kamenných schodech nepravidelných výšek a hloubek. Jednotlivé expozice dále rozděly do dvou pater a jednotlivé místnosti jsou dále víceúrovňově členěny.

Pro jednotlivé expozice máme rozpracován systém video prezentací pro sluchově postižené. Termín provozu bude uveřejněn.

Strakonický hrad

Expozice muzea jsou umístěny v historickém objektu národní kulturní památky hrad Strakonice, původem ze 13. století. V blízkosti jsou dvě záchytná parkoviště. Jedno bez omezení obrubníků. Strakonický hrad má pro znevýhodněné návštěvníky přístupná tři nádvoří. Všechna jsou dlážděna kamennou dlažbou tzv. „kočičí hlavy“, které mohou znesnadňovat pohyb.

Vodní mlýn Hoslovice (Hoslovice 36, 387 19 Čestice)

Zde je možná prohlídka pouze areálu vodního mlýna, po nezpevněných přístupových cestách. Budova mlýnice bezbariérová není. Jsou zde různě vysoké a hluboké kamenné schody a velká členitost interiéru. Etnografická expozice opět není přístupná. Je umístěna v prvním patře po překonání pravotočivých dřevěných schodů.