Když se řekne zima…

Když se řekne zima…

výstava

Tradiční vánoční výstava v černé kuchyni strakonického hradu.

19. 11. – 26. 12. 2021

Místo: černá kuchyně strakonického hradu

Vstupné: 20/10 Kč, Spolek přátel muzea zdarma

Otevřeno: Út – Pá: 9.00 – 11.30, 12.00 – 16.00 hod. / So, Ne a svátky: 13.00 – 16.00 hod.

Vernisáž: 18. 11., 16.00 hod.

Když se řekne zima…

Nacházíme se období, které je spojené s mnoha zvyky a legendami. Některé jsou hojně rozšířené, jiné méně známé.  V minulosti se jim přikládal větší význam než dnes, ale přesto si uchovaly své místo v našich životech dodnes. Spousta lidí se každý rok líbá pod jmelím, ale věděli jste, že původ tohoto zvyku sahá do Norska?

Se zimním obdobím jsou také spojené činnosti, které bylo dříve třeba udělat a které lidem pak ulehčovaly život po zbytek roku. Práce s peřím patřila mezi každoroční zimní aktivity. Používáte doma peroutku? Někteří z vás jistě ano a také pro mnoho babiček to byl nepostradatelný pomocník v kuchyni. Peří dokonce hrálo svou roli i při střelbě z děla.

Na naší výstavě se dozvíte i to, jak si dříve lidé pořizovali led a jak ho uskladňovali. Nebo to, kdy bylo povoleno příst na kolovratu a kdy ne. Dokonce i světýlka na stromečku mají svůj důvod. Nejsou to jen elektrické žárovičky, které rozsvěcujeme dnes. Zvyk se zrodil již za doby Ježíše.

Nezapomněli jsme ani na děti. Dozvíte se o původu zimních radovánek, kterým se (nejen) děti oddávají dodnes. Počátky některých z nich sahají až daleko do doby před Kristem a dokonce do míst, kde bychom to sotva tušili. Dozvíte se, kdo byli prkýnkáři anebo co byla želízka klouzavá.

Nezůstanou vám utajeny ani názvy svátků, které připadají na zimní dny a zvyky s nimi spojené. Nejen tyto, ale i mnoho dalších činností spojených se zimou jsme pro vás připravili na této výstavě.