Zámecká galerie

Jiří Meitner 55

Výtvarná výstava.

Jiří Meitner se svou výstavou uspořádanou k jeho 55tinám vrací po několika letech zpět do Zámecké galerie ve Strakonicích. Tato komorní výstava nabídne průřez jeho tvorbou, objeví se zejména oleje, ale i grafika, které se autor také věnuje. Vernisáž se uskuteční v pátek 2. 8. 2013 v 17hod. Všichni jste srdečně zváni.

Jiří Meitner se narodil 24. Dubna 1958 v Rýmařově. Pochází z rodiny se židovskými a valašskými předky. Výtvarný talent zdědil po svém dědečkovi, který zahynul v holokaustu. Věnuje se převážně malbě, ale i grafice. Svůj styl nazývá imaginárním realizmem.

Věnuje se také kresbě, je autorem řady portrétů svých přátel i zcela neznámých lidí. Obrazy maluje především pastózní technikou pomocí špachtle.
V některých jeho dílech je patrná inspirace kubismem. Sám autor má několik vzorů: kubismus jako takový, Pabla Picassa, Paula Cézanna a Josefa Šímu. Po střední pedagogické škole v Krnově, kde si zvolil specializaci malířství, soukromě studoval u národního umělce prof. Františka Jiroudka z Akademie výtvarných umění v Praze, dále grafika Jiřího Nováka a prof. Vladimíra Kočára. V 80. letech působil v severních Čechách, vystavoval i jako člen malířské skupiny Kontakt. Na počátku 90. let působil v Německu, kde se věnoval především krajinomalbě a portrétování. V současné době tvoří na Strakonicku v jižních Čechách, zejména v okolí svého bydliště v obci Kladruby.

Dílo

U olejů a pastelů si můžeme všimnout široké škály stylů – od imaginárního realizmu počínaje přes takřka abstrakci (cyklus Řepková pole), až
po obrazy ovlivněné kubismem, kde ovšem malíř na rozdíl od klasické formy nadřazuje barvu jako dominantní stavební a myšlenkový prostředek
k dosažení výrazu díla. Černou barvu téměř nepoužívá, jen tu a tam se objev v pastelech jako harmonizující kontrapunkt. Obrazy Kyjovice, Doubravka, Plenky mého syna, Zátiší s velkým bílým kloboukem nebo figurální motivy a portréty zpracované většinou špachtlí v bílo-modré jsou charakteristické pro jeho tvorbu a nasměrovaly jeho výtvarnou cestu prakticky až do dnes. V krajinomalbě nalezneme často dominující nějaký rurální nebo sakrální objekt, dále motivy s židovskou a křesťanskou tématikou či zobrazení krajiny izraelských předků.

(zdroj wikipedia)