Z dění…

Květen – krinolína aneb spodní prádlo dříve

Vystavená krinolína pochází z doby kolem roku 1880. Jde o ocelovou konstrukci, která určuje módní tvar sukně. Pod touto krinolínou se na zadku nosila další výztuha, jakýsi polštářek. Originální polštářek se bohužel nedochoval, vystavena je moderní náhražka.

Soudobých ideálních tvarů postavy bylo dosahováno nejen pomocí krinolín, ale také díky stahování těla do korzetů. První korzety a zpevněné spodní sukně se objevují v 16. století. Tvary korzetů i sukní podléhaly módním vlnám, jak ilustruje obrázek. Kolem roku 1900 přichází zatím poslední móda korzetů, které postavu svazovaly do absurdního esovitého prohnutí. Ze sevření korzetem i nepraktičnosti krinolín osvobodila ženy až doba první světové války. V dnešní módě jsou krinolíny a korzety používány výjimečně, jen u slavnostních šatů.

Na figuríně je vystaveno i patřičné spodní prádlo. Pod korzetem se nosily košilky. K městské módě patřily i spodní kalhoty, zatímco na vsi mnoho žen vystačilo jen se spodničkou. Nohavičky kalhot nejsou uprostřed sešité. Důvod je prozaický – aby se kalhoty sundaly, musí se nejprve odvázat ostatní spodničky i krinolína. Pokud si dáma chtěla odskočit na toaletu, bylo tedy rozhodně jednodušší využít rozparek uprostřed kalhot, než pokaždé absolvovat celou oblékací akci.

 

Mgr. Nela Korbelová