Loutky

Krásné loutky ožívají

Loutky v muzejní sbírce jsou aktuálně konzervovány a restaurovány. Důvodem je nejen řádná péče, ale i plánované vystavení ve stálé expozici, která na hradě vznikne.

Sedlák

Loutka představuje staršího muže s krátkým prošedivělým vlasem podlouhlého vrásčitého obličeje, s širokým, vzhůru ohrnutým nosem. Široká ústa pootevřena, na bradě tři štětičky prošedivělých vousů. Oblečen je do bílé košile s dlouhými zdrhnutými rukávy zakončenými rýžkem, vpředu a na stojatém límečku našita červená porta. Šedivá sametová vesta, široký hnědý sametový pás, žluté klotové kalhoty zdrhnuté pod koleny hnědou stužkou. Na nohou černé vysoké boty s ohrnutými bleděmodrými holeněmi. Loutku vysokou 82 cm bylo nutné konzervovat v rozsahu, který spočíval v praní, žehlení, provedení drobných retuší a vykartáčování oděvu.

Rytíř

Loutka představuje mladšího muže růžového oválného obličeje, modrých očí, s hnědým knírem a bradkou. Na hlavě má přilbu se zdviženým hledím a černým chocholem. Oblečen je ve světle šedý sametový oblek zdobený našitými stříbrnými portami a penízky. Kalhoty jsou krátké, sahající na kolena, kabát otevřený, přepásaný koženým pasem, na němž je zavěšen meč. U krku má vyšívaný bílý široký límec. Na nohou má vyznačeny bílé punčochy a černé střevíce se zlatými přezkami. Loutku vysokou 90 cm bylo nutné konzervovat v rozsahu, který spočíval v praní, žehlení, cídění flitrů a přilby zasažených korozí, provedeny byly drobné retuše na hlavě, byl natužený límec a vykartáčovaný oděv.