Pro média

Pohádková země Vítězslavy Klimtové

Pohádková země Vítězslavy Klimtové na strakonickém hradě

Na strakonickém hradě se zabydleli skřítci, vodníci, hejkálkové, poletují tu elfíci a čarodějnice míchají svoje lektvary.

Od 20. srpna do 18. října se malý kousek Pohádkové země Vítězslavy Klimtové nastěhoval do kapitulní síně na strakonickém hradě. Vstup k potůčku hlídá čertík Zášupšák s Klekánici bradavičnatou, v trávě pobíhá Hejkálek trávní a rodina Trávníčka modrého, pozor si musíte dát na vodníky a žabincové skřítky. V kouzelném lese potkáte lesní skřítky Bukovce a skřítky z Drnovcovi rodiny, vyšňořenou čarodějnici Zubajdu, Kořínkovou babičku, Houbábinky a Pařezáka.

Pohádka je v každém z nás a my jí prostřednictvím Pohádkové země v sobě objevujeme," říká s láskou autorka Pohádkové země Vítězslava Klimtová. "Každý, kdo Pohádkovou zemi navštíví, odnese si jí ve svém srdci kousek domů. A pamatujte: Svět je krásný a lidé jsou dobří," neopomene paní Klimtová připomenout motto své Pohádkové země.

Ve čtvrtek 20. srpna se uskuteční od 10 hodin za účasti autorky dílna pro děti s autorským čtením a komentovanou prohlídkou výstavy.

Slavnostní vernisáž, kterou návštěvníky provede osobně paní Klimtová, začne v 17 hodin.

Vítězslava Klimtová vytvořila více než sedm stovek loutek od výšky několika centimetrů až po loutky v životní velikosti, napsala a ilustrovala téměř dvacítku knížek pro děti i dospělé a ilustrovala několik desítek knih od pohádkových příběhů, přes povídky až po dobrodružné knížky pro kluky.

K výstavě autorka dodává: „ Zdánlivě to vypadá jako výstava loutek, ale je to úplně jiný kousek světa, kde čas plyne jinak… Ve srovnání se světem je Pohádková země malinkatá, plot kolem je titěrný, ale přesto je pro zlo nepřekonatelný. Chcete vidět všechny ty pohádkové bytosti? Naskočte do auta, nasedněte na autobus, přijeďte na kole nebo se přijďte jen tak pěšky podívat na svět, kde vládne láska a cit.“

Otevírací doba:

v srpnu denně od 9 do 17 hodin

v září a říjnu úterý – neděle, svátky od 9 do 16 hodin

Vstupné 50/25 Kč

Děti do 6 let vstup ZDARMA

Výstavu doplní prodej knížek paní Klimtové.

Pro děti z mateřských a základních škol jsou po celou dobu trvání výstavy připraveny speciální edukační dílničky.

Rezervace termínu u Mgr. K. Prokopcové, tel.: 380 422 606; e-mail: katerina.prokopcova@muzeum-st.cz

Těšíme se na Vás.

Dveře do světa kouzel se otevírají …

Vítězslava Klimtová
Spisovatelka, grafička, ilustrátorka, známá objevitelka pohádkové země plné strašidýlek, skřítků, víl, rusalek, které s trochou fantazie každý nalezne ve svém okolí. Hlavně malé děti si udělají svůj pohádkový svět ve svých představách. Toto je dar paní Klimtové, kterým obdarovává nás všechny. Hlavně děti si jí oblíbily jejími lexikony o strašidýlkách. Velice oblíbené jsou její putovní výstavy, které se pořádají po celé ČR v galeriích, muzeích, hradech i zámcích.

Vítězslava Klimtová se narodila v Praze v roce 1941, krajem jejího dětství jsou však severní Čechy. V Jablonci nad Nisou také maturovala na Střední umělecké škole bižuterní. Ve studiu pokračovala externě na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kterou ukončila v roce 1976. Jejími profesory zde byli proslulá textilní výtvarnice Ludmila Kybalová a malíř Jaroslav Nušl.
Normalizační sedmdesátá a osmdesátá léta nebyla pro tvorbu Vítězslavy Klimtové příznivá. Tak zvané umělecké komise bránily jakékoliv tvůrčí volnosti, a tak se autorka po dlouhou řadu let živila drobnou užitou a propagační grafikou a knižními a časopiseckými ilustracemi. V týdenících a denících bylo otištěno množství jejích perokreseb jako výtvarný doprovod povídek a fejetonů. Oněch víc než tisíc publikovaných obrázků Vítězslavě Klimtové pomohlo dosáhnout obdivuhodné kreslířské suverenity a rozvinou schopnost výtvarné zkratky a koncentrovaného vyjádření na malé ploše. Později se stále více v její tvorbě uplatňovala barva. Vítězslava Klimtová se stala skutečným mistrem akvarelu. O tom ví každý, kdo zná například její lexikon strašidel. Teprve v posledních letech se autorka věnuje také olejomalbě.

Kurátorka výstavy:

Věra Řáhová, Dis.

tel.: 380 422 607

e-mail: vera.rahova@muzeum-st.cz

Zpracovala:

Ing. Ludmila Koštová

Tel.: 380 422 610, 739 468 095

e-mail: ludmila.kostova@muzeum-st.cz

Strakonice 13. srpna 2015