Muzeum

Pohádková země V. Klimtové

Pohádkové postavičky V. Klimtové v kapitulní síni.

Výstava pohádkových bytostí a krajin V. Klimtové v kapitulní síni.

Postavičky si paní Klimtová sama navrhuje a tvoří.
V rámci výstavy budou k prodeji knihy paní Klimtové nejen pro děti. Například Dřevěný pradědeček, Houboví skřítci, Putování pohádkovou zemí, Léčivé bylinky lučních skřítků, Jak se zbavit tchýně jednou pro vždy. Dále knížky, které ilustrovala – Karafiátovy brouččky a Babičku a v neposlední řadě i několik lexikonů a omalovánek.

 

Vernisáž 20. 8. v 10:00 a 17:00 hodin, na které se mohou děti i dospělí těšit na autorské čtení paní Klimtové a další aktivity.

 

Čtvrtek 20. 8. plný zážitků a překvapení
Od 10:00 hodin bude pro děti připravená dětská dílnička pod vedením umělkyně, autorky loutek, paní Vítězslavy Klimtové. Paní Klimtová dětem bude číst a bude si s nimi kreslit a malovat. Po ukončení dílniček děti paní Klimtová provede výstavou.

Omezená kapacita, nutná rezervace. Na dílničky mohou děti doprovodit či se zúčastnit se i rodiče.
Rezervujte si místo pro sebe a své děti na tel. 380 422 606 nebo na e-mailu katerina.prokopcova@muzeum-st.cz
Místo a čas: v 10:00 hod. před kapitulní síní

 

Vernisáž výstavy Pohádková země proběhne od 17:00 hodin.
Komentovaná prohlídka výstavy, kterou Vás provede Vítězsava Klimtová autorka všech loutek.
Místo a čas: v 17:00 hod. před kapitulní síní

 

Otevírací doba výstavy 21. 8. - 18. 10.:
srpen denně 9 - 17 hod
září – říjen út – ne, svátky 9 - 16 hod

 

Vstupné 50/25 Kč 

 

Změna programu vyhrazena.

 

 

Více o autorce..

Vítězslava Klimtová,
spisovatelka, grafička, ilustrátorka, známá objevitelka pohádkové země plné strašidýlek, skřítků, víl, rusalek, které s trochou fantazie každý nalezne ve svém okolí. Hlavně malé děti si udělají svůj pohádkový svět ve svých představách. Toto je dar paní Klimtové, kterým obdarovává nás všechny. Hlavně děti si jí oblíbily jejími lexikony o strašidýlkách. Velice oblíbené jsou její putovní výstavy, které se pořádají po celé ČR v galeriích, muzeích, hradech i zámcích.

Snad stojí zato připomenout si aspoň několik slov z těch, která Vítězslava Klimtová řekla před několika lety v oblíbeném pořadu rozhlasové stanice Praha "A léta běží, vážení". "Všimněte si, že když někdy vzniká něco, co vyvolává příznivou odezvu nebo co zůstává lidem v srdci, je to většinou velice jednoduché a prosté; není v tom žádná póza, žádná pompa, není to nesrozumitelné, je to jednoduchoučké a neokázalé. A u takových věcí brzy poznáte, jak se vám vrací to, co jste do nich vložili. Přišlo za mnou hodně lidí, i lidí majetných, stokrát, možná tisíckrát majetnějších než jsem já, a záviděli mi. Já si totiž vymalovávám, vypisuji a vybásňuji svět, který nelze koupit, který ale mohu rozdat. Dávám jej, a to je to nejlepší, co si mohu užít, protože ten, kdo dává, ten dostává. Řekněte, je něco krásnějšího než stvořit svůj vlastní svět a pak jej dát těm ostatním?".

Vítězslava Klimtová se narodila v Praze v roce 1941, krajem jejího dětství jsou však severní Čechy. V Jablonci nad Nisou také maturovala na Střední umělecké škole bižuterní. Ve studiu pokračovala externě na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kterou ukončila v roce 1976. Jejími profesory zde byli proslulá textilní výtvarnice Ludmila Kybalová a malíř Jaroslav Nušl.
Normalizační sedmdesátá a osmdesátá léta nebyla pro tvorbu Vítězslavy Klimtové příznivá. Tak zvané umělecké komise bránily jakékoliv tvůrčí volnosti, a tak se autorka po dlouhou řadu let živila drobnou užitou a propagační grafikou a knižními a časopiseckými ilustracemi. V týdenících a denících bylo otištěno množství jejích perokreseb jako výtvarný doprovod povídek a fejetonů. Oněch víc než tisíc publikovaných obrázků Vítězslavě Klimtové pomohlo dosáhnout obdivuhodné kreslířské suverenity a rozvinou schopnost výtvarné zkratky a koncentrovaného vyjádření na malé ploše. Později se stále více v její tvorbě uplatňovala barva. Vítězslava Klimtová se stala skutečným mistrem akvarelu. O tom ví každý, kdo zná například její lexikon strašidel. Teprve v posledních letech se autorka věnuje také olejomalbě.

 

Pohádková země
S tvorbou paní Vítězslavy Klimtové se můžete setkat v Pohádkové zemi v domě p. Klimtové Pičíně a dále na příležitostných a stálých výstavách.

Zdánlivě to vypadá jako výstava loutek, ale je to úplně jiný kousek světa, kde čas plyne jinak, kde na vás mluví stromy. Ve srovnání se světem je Pohádkové země malinkatá, plot kolem je titěrný, ale přesto je pro zlo nepřekonatelný. "Pohádka je v každém z nás a my jí prostřednictvím Pohádkové země v sobě objevujeme," říká s láskou autorka Pohádkové země Vítězslava Klimtová. "Každý, kdo Pohádkovou zemi navštíví, odnese si jí ve svém srdci kousek domů. A pamatujte: Svět je krásný a lidé jsou dobří," neopomene paní Klimtová motto Pohádkové země.

V malebné krajině na dohled brdských lesů se rozkládá PIČÍN, vesnička s přibližně pěti stovkami obyvatel, ale bezkonkurenčně největší koncentrací skřítků a jiných pohádkových bytostí v České republice a přilehlém okolí. Nevěříte?
Tak se podívejte za vrátka Pohádkové země.

"Tady mluví stromy, skřítci, tady to žije jinými bytostmi," říká o svém království paní Vítězslava Klimtová. "Všichni jsou tu dobří. I ti čerti jsou poněkud pitomí, ale jsou to dobráčci," pokračuje spisovatelka, malířka, ilustrátorka a autorka všech Pohádkových obyvatel země. "Udělala jsem si vlastní svět, a teď sem chodí lidé a radují se stejně jako já. V domě se zabydleli skřítci, poletují tu elfíci, peče tu Koláčová dušinka, vlnu motá Klubíčková babička, svůj domov tu našel Vodník přehradní, v čarodějné chýši se už míchá lektvar a dokonce sem přiletěl drak a přiklusala luční kobylka," vypráví s láskou o svých kamarádech paní Klimtová.