Muzeum roku 2023

Muzeum středního Pootaví Strakonice získalo v návštěvnické soutěži titul Muzeum roku 2023.

V úterý 14. 5. 2024 se Muzeum středního Pootaví Strakonice stalo vítězem 5. ročníku soutěže Muzeum roku, která probíhala na portálu Kudyznudy.cz ve dnech 25. května 2023 až 31. března 2024.

Soutěž Muzeum roku byla vyhlášena jako součást mediální kampaně Národní soutěže muzeí Gloria musaealis a zaměřila se na hodnocení návštěvníků.  Soutěž uspořádala Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s., ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu – agenturou CzechTourism. Cílem je propagovat obor muzejnictví i činnost jednotlivých muzejních institucí a zároveň získat informace o hodnocení práce muzeí jejich návštěvníky.

Ocenění si odnesli také tři výherci z řad hlasujících návštěvníků, kterým byl kromě věcných cen předán průkaz člena Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s. Díky němu budou moci následující rok navštívit zdarma všech 314 členských institucí.

Získání titulu pro nás představuje velikou čest, jelikož jde o návštěvnické hodnocení. Jsme velice poctěni, že z obrovského množství muzeí a galerií si návštěvníci vybrali zrovna nás. Vážíme si každého hlasu, který nám byl udělen, a moc za všechny děkujeme. Jsme velice hrdí, že celý rok můžeme používat titul Muzeum roku 2023.

Titul je pro nás i závazkem. My jako muzejníci se snažíme neusnout na vavřínech a stále na expozicích pracovat a vylepšovat je. Každý rok pro vás připravujeme nějakou novinku a snažíme se návštěvníkům dávat nové podněty a důvody, proč se do našeho muzea vracet.“ V loňském roce jsme například doplnili expozici videoprůvodci pro návštěvníky s postižením sluchu. Nabízíme k zapůjčení tablety s videoprůvodcem po strakonickém hradu a našich expozicích. Videa jsou buď otitulkována, nebo obsahují komentář ve znakové řeči. V letošním roce otevíráme nový fotokoutek v expozici připomínající textilní výrobu ve Strakonicích. Každý jistě zná pokrývky hlavy jako je baret, zmijovka či fez. V našem novém fotokoutku si pokrývky hlavy mohou návštěvníci vyzkoušet, vyfotit se a foto zaslat rovnou na svůj email.

Navíc v letošním roce Muzeum středního Pootaví slaví 130 let od svého založení a jeho programová nabídka je opravdu veliká. Vždyť na celou sezonu jsme si vás přichystali na 12 výstav, 12 přednášek, 6 koncertů a 11 hlavních akcí na strakonickém hradě a ve vodním mlýně v Hoslovicích (pobočka).

Muzeum roku 2023 | Muzeum středního Pootaví Strakonice