Pravděpodobné vybavení dámského salonku 19. století

Tato dvě nízká celočalouněná křesla bez područek jsou ve sbírkách Muzea středního Pootaví Strakonice nejspíše už od počátku 20. století.

Bohužel ale není známo, kdo tyto předměty používal ani kdo je do muzea daroval. Po delší době, kdy odpočívala v depozitáři, byla křesla v roce 2012 po konzultaci s několika odborníky restaurována do pravděpodobné původní podoby. Křesla datujeme přibližně do roku 1870, tvořila pravděpodobně vybavení dámského salónu.

V době vzniku těchto křesel byl v módě ohýbaný nábytek, přesto tato dvě křesla nebyla zhotovena technologií ohýbání dřeva, ale prohnuté části jsou z dřevěného masivu vyřezány. Kusy nábytku mohly vzniknout jak v rakousko-uherské monarchii, tak i v Německu, bližší určení výrobce není známo.

Stav před restaurováním
Křesla se dochovala ve velmi špatném stavu, jedno z nich mělo zcela zborcený sedák, druhé mělo ulomenou nohu a oba potahy byly silně potrhané a znečištěné. Dochoval se červený květovaný potah a řasené volány. Při sejmutí poškozených potahů se ukázalo, že křesla byla přečalouněna opakovaně, nejméně třikrát. Jako nejstarší a zároveň stylově nejvhodnější vrstva potahu se jeví dochovaný zbytek červeno-bíle pruhované textilie. Křesla vynikají především svou jednoduchou elegancí, kdy je sedák s opěradlem spojen do jediné křivky a tato prohnutá linie se opakuje na zadních nohách. Široké podélné pruhy na potahu potrhují elegantní tvary křesla.

Restaurátorský zásah
Při restaurování byla křesla nově potažena a předchozí dochované potahy byly uchovány v muzeu. Také byla opravena dřevěná konstrukce křesel, zpevněny truhlářské spoje, původní péra v sedácích byla připevněna k novým jutovým popruhům a celý předmět byl samozřejmě dezinfikován a vyčištěn. Zároveň zůstalo zachováno maximum z originálního předmětu a to včetně juty a koudele použité na vycpávku sedáku.

Příští měsíc se můžete těšit na: korouhev cechu mlynářů z roku 1834.