Funkcí těchto korzetů bylo fixovat páteř ve správné pozici

Tyto dva ženské korzety byly do Muzea středního Pootaví Strakonice darovány na podzim roku 2012. Ve spolupráci se Zdravotnickým muzeem Národní lékařské knihovny byly určeny jako korzety zdravotní, nikoli oděvní. Pochází pravděpodobně z let 1900 – 1910.

Jejich funkcí bylo fixovat páteř ve správné pozici. Na „korzetu 2“ je viditelné nastavení jednoho ramene a boku výše než druhého. To je dokladem o deformaci páteře, kterou měly korzety korigovat.

Nosila se pod nimi spodní košilka, vrchní šaty byly oblékány přes korzet, aby ho zakryly. Velikost je nastavitelná, majitelka nejčastěji používala nastavení korzetů na míry 84 cm pod prsy, 73 cm v pase a 103 cm přes boky.

Jsou vyrobeny z ocelové pochromované konstrukce a dále jsou na obou korzetech kombinovány různé druhy usní, tkanin a tkalounů. Na „korzetu 1“ je zajímavé použití tzv. „vařené kůže“. Při této technologii zpracování se vyčiněná useň namočí a napne se na dřevěnou formu ve tvaru ženského trupu, „kopyto“. Poté je forma s nataženou usní buď krátce ponořena do vroucí vody, nebo je za mokra vystavena vysoké teplotě. Po vyschnutí výsledný materiál získá vlastnosti velmi odlišné od původní měkké usně – je velmi pevný, tvrdý, nepoddajný a drží tvar použitého kopyta. Dříve se tato technologie zpracování usní používala pro výrobu součástí zbroje, hasičských přileb nebo čutor. Na tomto korzetu jsou patrné otvory, které byly vyraženy při snímání z formy kolem hřebíku, který držel useň na kopytě během výroby.

Oba předměty budou v budoucnu trvale uloženy ve Zdravotnickém muzeu Národní lékařské knihovny v Praze.

Příští měsíc se můžete těšit na: Dvě salónní křesla z 2. poloviny 19. století.