Vernisáž k výstavě 120 let již dnes v 16:00

Dnes v 16 hodin muzeum slavnostně zahájí výstavu připomínající nejdůležitější okamžiky z historie strakonické muzejní činnosti a výročí svého založení.

Výstava "120 let strakonického muzea" přiblíží návštěvníků historii muzea díky dobovým fotografiím, nejstarším sbírkovým předmětům a propagačním materiálům. Ve věži Jelence se můžete těšit na předměty, které byly jako první zapsány do sbírek v 90. letech 19. století a ve 30. letech 20. století – nádherné vějíře, ručně vyšívané čepce, pleny, církevní předměty, střelecké terče a šavle. Některé z nich byly dokonce vystaveny na Národopisné výstavě českoslovanské v Praze. Starou instalaci přiblíží dobové fotografie z 30. let. V mazhausu zmíníme kulturní činnost v 60. – 80. letech 20. století a objekty, které muzeum během své existence spravovalo. Nové přírůstky, které se do muzea dostaly na přelomu 20. a 21. století jsme umístili do výstavní síně – obrazy Strakonic od regionálních umělců, loutky souboru Radost, propagace ČZ, Fezka apod. Nezapomněli jsme ani na dobové plakáty a fotografie, které dokládají výstavní, přednáškovou a kulturní činnost muzea v 2. polovině 20. století. Na závěr, nikoliv však v poslední řadě, připomínáme významné osobnosti, které se na vzniku a působení muzea podílely.

V rámci vernisáže, která odstartuje v kapitulní síni 1. 4. v 16 hodin, vystoupí hudební soubor 5 o´clock coffee a autoři F. Kašička a B. Nechvátal pokřtí svou novou knihu Hrady, hrádky a tvrze na Strakonicku, Blatensku a Vodňansku. Po vernisáži se uskuteční první z řady komentovaných prohlídek výstavy. Dobu počátků muzea připomenou na vernisáži i sami muzejníci v dobových kostýmech.