Podzim na vsi

Muzeum středního Pootaví Strakonice zakončí sezonu ve Vodním mlýně v Hoslovicích 31. 10. 2015. K zakončení si opět připravilo akci Podzim na vsi, jejímž hlavním námětem budou přípravy zabijačkových dobrot.

Od 10 do 16 hodin návštěvníci uvidí, jak se připravují jitrnice, jelita, domácí tlačenka, škvarky, ovar či polévka prdelačka. K těmto dobrůtkám patří i čerstvý domácí chléb, který opět upečou pekařky strakonické pekárny. Nebude chybět ani muzika. K dobré náladě zahraje harmonikář.

Ochutnávky zabijačkových dobrot doplní ukázky tradičních řemesel. Pletení košíků z proutí, dřevořezba, pletení výrobků z papírů, výroba šperků, práce s vlnou či prodej domácích marmelád.

Pro děti bude připravena dílnička, kde si budou moci z domácí modelíny vymodelovat čuníka a při dobrém počasí i tradiční dětské venkovní hry.

Akce se uskuteční za každého počasí a doplní ji prodej sušin, čajů, medoviny a vinutých perel.

Připraveny jsou opět i komentované prohlídky areálu, a pokud to počasí dovolí i spouštění mlýnského kola.

Vodní mlýn Hoslovice

10:00 – 16:00 hod.

Vstupné 50/25 Kč

Poslední říjnovou sobotou také uzavřeme návštěvnickou sezonu 2015 ve vodním mlýně. Případné prohlídky přes zimní období jsou možné pouze pro skupiny po předchozí domluvě na tel.: +420 731 907 308 nebo na emailu: mlyn@muzeum-st.cz. Brány mlýna se opět otevřou na velikonoční akci 19. 3. 2016.

Ohlédnutí za sezonou

Ve vodním mlýně strakonické muzeum v tomto roce připravilo celkem 10 řemeslných akcí. Což je o 2 více než v loňském roce. Prozatímních devíti akcí se zúčastnilo 3832 návštěvníků. Celková návštěvnost akcí v roce 2014 byla 3937. Předpokládáme, že loňské číslo poslední akcí překonáme. Akce jsou velice ovlivněny počasím a dostupností mlýna. Proto si každého zvýšení počtu návštěvníků velice vážíme.

V tomto roce mezi návštěvníky opět vedly rodiny s dětmi, které zde naleznou vyžití na celý den. Mnoho z nich se do mlýna rádo vrací za novými zážitky. Nejúspěšnější akcí v letošním roce byl zářijový Den řemesel (667) a za ním se v těsném závěsu drží květnové Vyhánění dobytka na pastvu (653). Úplnou novinkou byla akce Den mlynářů, v jehož rámci jsme návštěvníkům představili práci caletníka, jeho výrobky mohli také ochutnat, dále mletí mouky na kamenném mlýnku a na válečném mlýnku značky Škoda, určování tipů mouky, autorský folklórní cyklus Od zrna ke chlebu, dětské dílničky, pečení vdolků na drátě a mnoho dalšího. Akci navštívilo 479 lidí.

Pro další sezonu opět plánujeme nespočet akcí a jednu velice zajímavou novinku. Nechte se překvapit.

Vyřizuje: Mgr. Lucie Kupcová
programový a marketingový pracovník