Rakousko-uherský klobouk

Každý měsíc Muzeum středního Pootaví Strakonice vystaví ve vstupní hale muzea zajímavý předmět ze svých depozitářů. Návštěvníci tak mají jedinečnou šanci prohlédnout si předměty jinak skryté. Pokud se totiž nehodí k tématu připravovaných výstav, nemají lidé možnost jej spatřit. Mezi takové patří i předmět měsíce května – Rakousko-uherský úřednický klobouk.

Pro květen jsme vybrali dvourohý klobouk z černého vlněného plyše, lemovaný černou hedvábnou rypsovou stuhou, upřesňuje konzervátorka Nela Vadlejchová, která má výběr předmětů měsíce na starosti. Dále upřesňuje, že kokardy v rozích klobouku a pás uprostřed je ze zlatého dracounu. Uvnitř klobouku je bílá hedvábná podšívka, na které je vytištěno jméno výrobce: „Eduard J. Bittner Prague“. Původně bylo uvnitř ještě kožené potítko a řemen pod bradu, ty se už ale bohužel nedochovaly. Tento dvourohý klobouk se nosil předozadně, tedy rohem dopředu nad čelo.

Uniformy pro úředníky v Rakousku-Uhersku zavedl císař František I. roku 1814. Například zaměstnanci pošty ale měli uniformy ještě dříve. Pravidla pro nošení stejnokroje se časem upravovala, naposledy se měnila roku 1889.

Předepsanou úřednickou uniformou byl tmavě zelený frak, bílá vesta a bílé nebo červené kalhoty. Později ke kalhotám přibyly i lampasy. Různé úřady používaly různé barvy výložek (lampasů). K uniformě patřil i kord, později šavle. Z počátku prý císař uvažoval spíše o tmavomodré barvě fraku, která by tak maskovala skvrny od inkoustu.
Stejnokroj byl zaveden proto, aby se tak zvýšila vážnost úřadů a zároveň nebyly viditelné rozdíly v majetkovém postavení jednotlivých úředníků.
V úřadu se nosila běžná služební uniforma. Slavnostní varianta uniformy, ke které patřil i vystavený klobouk, se nosila při oficiálních návštěvách, při nástupu do úřadu a při různých veřejných akcích. Právo nosit uniformu měl ale i úředník, který nebyl zrovna ve službě. Ale třeba v horkých letních měsících nebo při namáhavých služebních výjezdech se ve druhé polovině 19. století povolovalo i nošení civilního oděvu.

Kokarda = štítek, stužka (případně svazek nebo růžice vyrobená ze stužek) obvykle v národních barvách
Lampas = atlasová tkanina se vzorem; lampasy = pruhy odlišné barvy na vnějších švech oblečení

Vyřizuje:
Mgr. Lucie Kupcová