Velikonoce na mlýně

V sobotu 28. března zahájilo Muzeum středního Pootaví Strakonice novou sezonu ve vodním mlýně v Hoslovicích. Sezonu zahájila akce Velikonoce.

Všichni co mlýn navštívili, a bylo jich celkem 650, si mohli vyzkoušet uplést svou vlastní pomlázku, s dětmi si ozdobit vajíčko a krásné kraslice si pořídit i domů. Například od paní Šochmanové, Vincikové a Sládkové zdobené voskovou technikou, od paní Radové obháčkované a od paní Křížové drátkované. Pomlázky pletli pan Zábranský z Čestic a pan Pich z Ateliéru Radost Milevsko. Košíky předváděl dlouholetý příznivec mlýna pan Rouha z Velešína, výrobu březových košťat paní Matoušková z Radomyšle a ošatky z pedigu pletla paní Vlažná z Čestic. Pracovník muzea pan Kos se pokusil vyrobit vrbové píšťalky, bohužel míza ještě neumožnila píšťalky úplně dodělat. Pan Kos však slíbil, že při další akci již píšťalky udělat zaručeně půjdou.

Návštěvníci také mohli ochutnat jidášky, mazance i pučálku. Muzejníci celkem zadělali z deseti kilo mouky a napekli na 200 kusů jidášků a 25 kusů mazanců. K dobrému jídlu zahrála i muzika a to konkrétně Mladá dudácká ze Strakonic a harmonikář pan Němec ze Stach.

Domů jste si mohli odnést i výbornou medovinu, čaje, domácí marmelády, keramiku, výrobky z pedigu, skalničky nebo sušenou vazbu.

Nechyběly ani tradiční hry pro děti – házení míčků, chůdy a také ukázky honění káči.

Na příští akci se můžete těšit už 25. dubna, kdy muzejníci v Hoslovicích ozdobí a postaví májku.

Vyřizuje:
Mgr. Lucie Kupcová