Výstava Kapitoly z války 1939-1945

Od 2. 4. do 24. 5. připravilo Muzeum středního Pootaví Strakonice výstavu k 70. výročí konce druhé světové války se zajímavým doprovodným programem a grafickým zpracováním, které přenese návštěvníka do tíživé doby naší minulosti. Vernisáž výstavy se uskuteční ve středu 1. dubna v 17 hodin.

Výstava přibližuje odboj, osvobození a holocaust ve spojení se Strakonicemi, totální nasazení, transport smrti v Katovicích a módu 40. let 20. století. Část se věnuje i odbojové činnosti. Ukazuje dobové fotografie, dokumenty organizací a jejich představitele, kteří se do činnosti na Strakonicku zapojili. Na ni navazují události z května 1945 spojené s osvobozením města. Radost z prvních dnů svobody připomíná scénka s fotografickou galerií a trojrozměrné „upomínkové“ předměty. Pro zpestření prostoru výstavní síně připravila výstavářka Věra Řáhová malý kinosál, kde prezentujeme osudy členů odbojové skupiny ÚVOD a příběh transportu smrti v Katovicích. S tématem nucených prací a historií Židovské náboženské obce, s přesahem do přítomnosti, seznamují textové panely, kopie dobových dokumentů a fotografie. Vystaveny jsou i seznamy zaměstnanců ČZ Strakonice, kteří byli posláni na nucené práce do říše. Dále vyhlášky omezující svobodu Židů a fotografie z židovského ghetta. Blanka Jirsová, kurátorka výstavy připomíná, že jsme nezapomněli ani na projekt Zmizelí sousedé na Strakonicku. Zajímavostí budou i předměty z interiéru židovské synagogy.

Těžké téma odlehčí móda 40. let 20. století instalovaná ve výstavní síni Jelenka. Tato část výstavy představuje běžný způsob oblékání ve válečných letech a snaží se těžké téma války trochu odlehčit a zaujmout i ty návštěvníky, kteří se jinak o druhou světovou válku nezajímají. K vidění jsou nejen ženské šaty, ale i řada doplňků jako klobouky a kabelky, obuv, punčochy či spodní prádlo. Nabízíme i trochu jiný úhel pohledu na různé uniformy a srovnání jejich střihového řešení. „Zajímavostí jsou dobové módní návrhy a skici paní Heleny Vorlíčkové“ uvádí Nela Vadlejchová, která pro návštěvníky zpracovala tuto část výstavy.

Výstava bude otevřena vždy úterý – neděle 9–16 hodin, vstupné 30 a 15 Kč.

Doprovodný program:
V měsíci květnu uvedeme dokumentární film k transportu smrti v Katovicích.
Na výstavě a doprovodných programech spolupracovali Jan Řehoř, Martin Mazuch, DiS. a Mgr. Pavel Sekyrka, Th.D.

Fotografie v příloze:
č. 1
Dívky a ženy vítající přijíždějící vojáky americké armády v národních krojích. (archiv MSP Strakonice)
č. 2
Synagoga, která sloužila v období druhé světové války vojenským účelům jako sušárna na prádlo. (archiv MSP Strakonice)
č. 3
Dopis Josefa Šťastného z vězení v Mnichově ze dne 27. 10. 1942, ze dne jeho popravy. (archiv MSP Strakonice)

Kurátorka výstavy:
Mgr. Blanka Jirsová