Zahájení Dýmky, fajfky, tabáček

Ve středu 4. března od 16:00 hodin se uskutečnila v Zámecké galerii strakonického hradu vernisáž výstavy strakonického muzea Dýmky, fajfky, tabáček.

Výstavu připravil dlouholetý zaměstnanec muzea pan Milan Kos a zobrazuje kuřácké potřeby – dýmky, fajfky, flakonky na tabák, etikety z krabiček od doutníků, zápalky, škrtátka, špičky na cigarety a v neposlední řadě i pěstování tabáku s historickým pohledem užívání této „drogy“.

Poukazuje také na společenské měřítko kuřáků v průběhu historie. Jak se z tohoto zlozvyku postupně stával dobrý mrav až k dnešnímu, ve skrze nezdravému, životnímu stylu. Na výstavě se dozvíte řadu zajímavých historických událostí souvisejících právě s tabákem, například i příběh o českém pirátovi na světových mořích Augustinu Heřmanovi.

Výstava bude k vidění v Zámecké galerii strakonického hradu do 25. 4. vždy od úterý do pátku 13:00-16:00 hodin a v sobotu od 9:00-12:00 hodin.

Český pirát na světových mořích
Augustin Heřman strávil mládí v Novém Amsterodamu neboli dnešním New Yorku, kam odjel v roce 1633. Kariéru zahájil jako obchodník s kožešinami a tabákem a jeho pozdější život se pojí s korzárskou lodí La Grace, což znamená „půvabná".
Ve své době šlo o jednu z nejslavnějších lodí Karibiku; měla dokonce povolení guvernéra přepadat nepřátelská plavidla v oblasti. Heřman však na její palubě brázdil evropské i americké vody nejen kvůli kořisti, ale také kvůli poctivému obchodu. Jeho počestný život přitom převýšil pirátské úspěchy, jež si připsal: stal se členem správní rady Nového Amsterodamu a opakovaně působil jako vyslanec v jiných koloniích.
Sehrál rovněž důležitou roli v anglicko-nizozemském vyjednávání: vytvořil první mapy Marylandu a Virginie, načež je daroval anglickému guvernérovi. Od Angličanů pak dostal rozsáhlé pozemky v Marylandu a v zálivu Chesapeake, které měly nést jméno Bohemia Manor neboli České panství. Heřman se stal lordem z Bohemia Manor, jeho území se dále rozšiřovala, a snil dokonce o vytvoření celé provincie s názvem Nova Bohemia. Zemřel v roce 1686, nikoliv jako pirát, ale jako bohatý obchodník, výjimečný diplomat, geniální kartograf a vlivný měšťan.

Kurátor výstavy:
Milan Kos