Dýmky, fajfky, tabáček

Muzeum středního Pootaví Strakonice si pro své návštěvníky připravilo zajímavou výstavu Dýmky, fajfky, tabáček. Výstava bude k vidění v Zámecké galerii strakonického hradu od 5. 3. do 25. 4. vždy od úterý do pátku 13:00-16:00 hodin a v sobotu od 9:00-12:00 hodin.

Výstavu připravil dlouholetý zaměstnanec muzea pan Milan Kos a navazuje s ní na výstavy Domácnost našich babiček z roku 2002, I muži mají své… z roku 2006 a Káva, kafe, kafíčko z roku 2013. Po poslední výstavě, která byla zaměřena spíše na ženské publikum, chtěl autor připravit, jak říká, „i něco pro chlapy.“ Připomíná také, že výstava nepropaguje kouření, jde čistě o sbírkové předměty z několika muzeí – Muzeum středního Pootaví Strakonice, Muzeum Vysočiny Třebíč, Prácheňské muzeum Písek, Městské muzeum ve Volyni, Muzeum Šumavy Sušice a v neposlední řadě i Milevské muzeum.

Výstava podle pana Kosa přináší zábavu i poučení a je připravena pro všechny generace. „Starším připomene a mladší poučí. Například v tom, že dýmka nebyla pouze kuřácká potřeba, ale také umělecké dílo. Vystaveny budou dýmky z mořské pěny tzv. meerschaumky (pěnovky), které jsou právě takovým malým uměleckým dílem.“

Vernisáž proběhne 4. března v Zámecké galerii od 16 hodin. Úvodní slovo ředitelka muzea PhDr. Ivana Říhová a autor výstavy Milan Kos. Součástí bude také divadelní scénka o vyšetřování ztráty skotských dud z expozice.

Více informací:
Milan Kos