Získání tkalcovského stavu

Muzeum středního Pootaví Strakonice krátce před Vánoci získalo do sbírek tkalcovský stav, který vyrobila firma „Pařík“ nejspíše ve 30. letech 20. století.

„Stav jsme dostali zcela rozložený na díly, ale pečlivě zabalený a ve výborném stavu. Po vánočních svátcích jsme se vrhli do postavení a kompletace stavu. Stav zatím není zcela postaven, zdá se totiž, že některé díly nám budou asi chybět. Protože s tkaním na stavu nemáme mnoho zkušeností, tak jsme se s prosbou o pomoc obrátili na odborníky a kolegy z okolních muzeí. A teď už tušíme, jak díly správně doplnit a stroj znovu rozběhnout. Až vyřešíme otázku, kam rozměrný stroj umístit, tak se veřejnost může těšit na to, že si práci na tkalcovském stavu bude moci vyzkoušet a vlastnoručně přidat několik řad do vyráběné tkaniny!“ uvedla Mgr. Nela Vadlejchová konzervátorka muzea.

Poděkování za tento krásný kousek do muzejní sbírky patří především štědrému dárci.

Kontakt na konzervátora:
Mgr. Nela Vadlejchová