ZINDÁBÁD – fotografie z cest

Zindábád – fotografie z cest je název nové výstavy Muzea středního Pootaví Strakonice, kterou včera otevřelo veřejnosti v Zámecké galerii strakonického hradu. 1. 7. od 17 hodin mohli tak návštěvníci procestovat Indii na fotografiích Viktora Pressla. Autor vernisáž doplnil povídáním o své cestě po Indii a komentářem k jednotlivým fotografiím.

Zindábád India! Oslavný pokřik, láska i úcta k rodné zemi, národní hrdost i odhodlání nezničit tu krásu, kterou jim předkové zanechali. To vše je obsaženo v provolání Zindábád India.

Indie je pro nás vzdálená a cizokrajná. Pobývat v dalekých krajích můžete různě. S cestovní kanceláří jako turista, s expedicí jako cestovatel, na kole či s horolezeckou výstrojí jako sportovec. Na Viktora Pressla se nejlépe hodí označení poutník. Většinu cest projde pěšky s batohem na zádech, pro opravdu dlouhé přesuny používá místní dopravní prostředky a jeho toulání zpravidla trvá mnohem déle, než původně plánoval. Místo putování vybírá Viktor velmi pečlivě a na cesty se nevydává jako pouhý pozorovatel. Dlouho před samotnou cestou do Indie ho zajímala jóga, východní filosofie i jiný způsob stravování, a také tušil, že se před objektivem jeho oblíbeného fotoaparátu objeví velmi pestrá škála obrazů a obrázků, se kterými se dosud nesetkal a jinde by je nenašel.

Na východ se Viktor vydal společně se svou ženou po několika letech strávených v Irsku, a jejich pouť po Indii trvala 5 měsíců. Cestu začali v Dílí , dalším cílem byl Rajasthan, Varanasí, podhůří Himaláje a Rishikesh. Následoval první přesun místním vlakem na jih Indie. Dobrodružná jízda po trase 3000 km šťastně skončila v tropické Kerale, následoval Tamil Nadu a Karnataka. Tady se cesta obrací zpátky na sever a odsud přes neskutečně chudý Bihar do Darjeelingu. Putování skončilo v Kalkatě, prostě proto, že víza už delší pobyt neumožňovala … To vše s pocitem, že jistě nejde o poslední cestu …
Předchozí fotografie z Irska byly charakterizovány vyváženou kompozicí, kouzelným světlem a nádhernou atmosférou krajiny i detailů přírody. Jezdil za vybranými záběry spousty kilometrů, hledal to správné místo a u stativu často čekal celou věčnost na to správné světlo. V Indii musel zcela změnit svůj přístup. Odložil stativ, splynul s místními lidmi a snímky pořizoval bez dlouhého rozmýšlení, vše na manuální režim, za aktuálních světelných podmínek. Snímky jsou dílem okamžiku a autor vše shrnuje velmi skromně: „V Indii je pěkné světlo všude a zajímavých objektů pro fotografování je nepřeberné množství.“ V každém případě je Viktor fotograf, který umí vystředit záběr, vytáhnout to podstatné, najít vhodnou osu, správné světlo a spoušť zmáčknout v tom nejvhodnějším okamžiku.

Soubor fotografií na této výstavě je malou sondou do života obyvatel Indie. Nejde o reportážní fotografie ze známých či atraktivních míst. Fotky nejsou akční ani dramatické, a přece jsou plné života. Toho všedního a každodenního života obyčejných lidí, se kterými se nelze setkat během turistického zájezdu, se kterými musíte nejdříve tak trochu splynout a až poté fotoaparát zachytí bezprostřední okamžiky jejich skutečného života. Jakou Indii nám tedy představuje tato výstava? Neskutečně barevnou a různorodou, s obrovskými sociálními kontrasty a lidmi, kteří se umí smát očima. Viktor o nich říká, že jsou úžasní, usměvaví, vstřícní, občas trošku vypočítaví, nicméně neskutečně přímočaří a upřímní … Příběh každého z nich by vydal na román, zkuste si ho v hlavě promítnout u některé z fotografií, nebo jen tak vnímejte pohodu a vyrovnanost lidí, kteří žijí v mnohem chudších podmínkách než my, a přece z nich vyzařuje radost a štěstí.

www.viktorpressl.com

Výstava bude k vidění v Zámecké galerii do 31. 7. vždy od Po-Pá 9.00-12.00 a 13.00-17.00, So 9.00-12.00, Ne a svátky 13.00-17.00.
Vstupné dobrovolné.

Kurátorka výstavy: Bc. Eliška Švecová