Loutková muzejní noc

V pátek 30. května se na strakonickém hradě uskuteční Loutková muzejní noc. Tradičně ji připravilo Muzeum středního Pootaví Strakonice od 16:00 do 23:00 hodin. Letošním tématem jsou loutky a vše kolem nich. Muzeum si tak v rámci 120. výročí připomíná loutkovou tradici na Strakonicku.

Program je přichystaný ve výstavních prostorách muzea, v kapitulní síni a také na nádvoří strakonického hradu.

16:00 Zahájení (schody vedoucí do expozic muzea)

Program v kapitulní síni:

16:15 Loutkové divadlo Zvoneček – "Jak to bylo dál s perníkovou chaloupkou" (loutkové představení pro děti, volné pokračování pohádky Perníková chaloupka, kdy se Ježibaba vydá do světa lidí, veselý interaktivní příběh)

17:30 Loutkové divadlo Nitka Písek – "Jak šiška chtěla spadnout" a "Jak Stromouš vystřelil z borůvkového děla" (maňáskové představení pro děti)

20:00 Loutkové divadlo Karromato – "Dřevěný cirkus" (pro všechny věkové kategorie, hra plná akrobatů, divokých zvířat, překvapení a speciálních triků inspirovaná varietními výstupy z 19. století)

Program na nádvoří strakonického hradu:

16:00 - 17:30/18:00-19:30 Divadlo ANPU – "Chambre Séparéé" – Erotický kabaret- Svět loutek klíčovou dírkou – (4 minutové představení pro dospělé, kde loutky prožívají svá drobná erotická dobrodružství)

22:30 Divadlo eMILLION – "Ohňová show ve stylu Aztèque" (Celou noc uzavře ohňová show.)

Program v prostorách muzea:

dětské dílničky – výroba loutek z látky, vařeček a kolíčků, ukázky dřevořezby a výroby loutky – vznik loutek Spejbla a Hurvínka (předvádí Ivan Moravec, Hoštice u Volyně), povídání o tvorbě loutek ze sbírek strakonického muzea, ukázky loutek z depozitáře (informace podá Jan Moravec, Strakonice), ukázky a povídání o loutkách, výuka vedení loutky, krátká loutková představení v podání Loutkového souboru Radost Strakonice, budete si moci sami vyzkoušet hraní kratších scénekpísař (tradiční, návštěvníky oblíbené vypisování památečních listů, pro děti), výstup na Rumpál s výhledem na noční Strakonice

Vstupné dobrovolné.

Účinkující:

Loutková scéna Radost

navazuje na 60-ti letou tradici loutkového divadla. Zakladatelem v roce 1950 byl Alois Křešnička. Po přestěhování z Malého sálu Domu Kultury ve Strakonicích působí soubor v Na mravenčí skále. Hlavní repertoár tvoří marionetové hry. Několik her je na krátkém vodění s přiznáním herce. Principál souboru Václav Novák má i výjezdové představení s maňásky.

www.lsradost.cz

Loutkové divadlo Nitka Písek

Loutkový spolek Sokol Nitka Písek má více jak 100 letou tradici, na jeho scéně se objevují maňáskové i loutkové pohádky pro děti od 3 let. Původně Loutkové divadlo bylo součástí TJ Sokol Písek.

www.nitka-pisek.cz

Divadlo ANPU

je experimentální výtvarné divadlo reprezentující českou alternativní scénu od roku 1999. Jeho domovskou scénou je divadelní šapitó, které divadlo pravidelně staví na Letenské pláni nebo v parku Kampa. ANPU navazuje na tradici kočovných divadel. Výsledná podoba všech představení vychází z kontrastu mezi humorem a poezií, dramatickým napětím a sugestivní obrazově-zvukovou atmosférou. Divadlo založila v roce 1999 Bela Schenková.

www.anpu.cz

Divadlo Karromato

je profesionální mezinárodní loutkový soubor založený v Praze v roce 1997. Jeho zakládající členové pocházející z České republiky, Maďarska a Španělska navazují na své předchozí zkušenosti z různých divadelních souborů. Působí jako loutkoherci, výtvarníci i konstruktéři tradičních dřevěných loutek a se svými představeními hrál již ve více jak 30 státech Evropy, Asie a Ameriky.

Soubor vychází především z tradice klasického středoevropského divadla marionet a ve všech svých představení hledá komunikaci s divákem bez potřeby slova, založené jak na univerzálnosti humoru a hudby, tak na síle výrazu, který má sama osobě každá loutka. Řemeslný postup pří výrobě, použití dřeva a detailní dokončení loutek a dekorací vyvolává v divákovi vzpomínky na dobu, kterou sice neprožil, ale po které se mu nějakým způsobem stýská.

www.karromato.cz

Vyřizuje: Mgr. Lucie Kupcová

vedoucí oddělení programu a propagace

Tel.: 380 422 606/734 123 299; email: lucie.kupcova@muzeum-st.cz