Velikonoce na mlýně – zábava pro celou rodinu

Ve Středověkém vodním mlýně v Hoslovicích začnou Velikonoce již 12. dubna. Akce Velikonoce na mlýně je první z programu Muzea středního Pootaví v této historické památce.

Jako každý rok budou k vidění řemesla spojená s oslavami příchodu jara. Pletení pomlázek, košíků a ošatek z proutí a ze slámy, ukázky různých technik zdobení vajíček – obháčkovávání, vosková reliéfní technika, vosková batika a drátkování. Nebudou chybět ani ochutnávky tradičních pokrmů. V peci se budou péci jidášci, drobné velikonoční kynuté pečivo a tradiční mazance. Na ochutnání bude taktéž pučálka, opečený naklíčený hrách. Pracovník muzea Milan Kos vyrobí píšťalku z vrbového proutí. Po celý den budou probíhat komentované prohlídky areálu vodního mlýna a v případě dobrého počasí bude na ukázku spuštěno mlýnské kolo a mlecí zařízení.

Pro děti budou během akce připraveny nejrůznější hry – káča, kuličky, chůdy, házení míčků, možnost obarvit si vajíčko či vybarvit velikonoční zápich.

Kolem 11. a 13. hodiny navíc vystoupí Dětský folklórní soubor Prácheňáček a po celý den zazní harmonika pana Němce ze Stach.

Očekáváme i návštěvu partnerského Freilichtmusea z bavorského Finsterau, jehož pracovnice pro dospělé přivezou k ochutnání velikonoční bavorské pochoutky a pro děti si připravily velikonoční aktivity.

Zajištěno je také občerstvení a možnost nákupu velikonočního dekorativního zboží – vajíčka, sušená vazba, perníčky, pedig, keramika atd.

Program proběhne i v případě nepříznivého počasí, a to v příjemných prostorách nové budovy.

Akce se na mlýně uskuteční od 10:00 do 16:00 hodin. Vstupné 50/25 Kč

Po celý den bude z místa vysílat i Světlana Lávičková a ČRo Dvojka.

Vyřizuje: Mgr. Lucie Kupcová, vedoucí oddělení programu a propagace

380 422 607, lucie.kupcova@muzeum-st.cz