Zahájení 120. sezony strakonického muzea

1. 4. zahájilo Muzeum středního Pootaví Strakonice svou sezonu. Jelikož v tomto roce slaví 120 let od svého založení, uvedlo na začátek výstavu připomínající historii muzejní činnosti ve Strakonicích. V rámci zahájení proběhla od 16 hodin slavnostní vernisáž výstavy v kapitulní síni strakonického hradu. Muzejníci přivítali návštěvníky v dobových kostýmech, k poslechu hrála kapela 5 o´clock coffee, úvodní slovo si vzala místostarostka Ivana Říhová a autorka výstavy Blanka Jirsová. Součástí vernisáže byl i křest nové knihy Hrady, hrádky a tvrze na Strakonicku, Blatensku a Vodňansku autorů Františka Kašičky a Bořivoje Nechvátala a komentovaná prohlídka výstavy.

Od 13 hodiny navíc v Zámecké galerii odstartovala nová výstava Vladimíra Větrovského – Tančím s kamenem.

Výstavu 120 let strakonického muzea si mohou návštěvníci prohlédnout do 20. července. Vstupné 40/20 Kč. Autorka výstavy historička Blanka Jirsová uvádí, že: „Vystaveny jsou dobové fotografie, nejstarší sbírkové předměty, propagační materiály a ukázky publikační činnosti. Ve věži Jelence pak předměty, které byly jako první zapsány do sbírek v 90. letech 19. století a ve 30. letech 20. století. Např. nádherné vějíře, ručně vyšívané čepce, pleny, církevní předměty, střelecké terče a šavle. Některé z nich byly dokonce vystaveny na Národopisné výstavě českoslovanské v Praze. Starou instalaci přibližují dobové fotografie z 30. let. V mazhausu představujeme kulturní činnost v 60. – 80. letech 20. století a objekty, které muzeum během své existence spravovalo. Nové přírůstky, které se do muzea dostaly na přelomu 20. a 21. století jsou umístěné do výstavní síně. K vidění jsou obrazy Strakonic od regionálních umělců, loutky souboru Radost, propagace ČZ, Fezka apod. Nezapomněli jsme ani na dobové plakáty a fotografie, které dokládají výstavní, přednáškovou a kulturní činnost muzea v 2. polovině 20. století. Na závěr, nikoliv však v poslední řadě, připomínáme významné osobnosti, které se na vzniku a působení muzea podílely.“

Vernisáž navštívilo 72 lidí.

V rámci výstavy jsou připraveny „Komentované prohlídky s číší vína“ a to ve středu 16. 4, 21. 5., 18. 6. a 16. 7. vždy od 18:00 hodin.

Vyřizuje: Mgr. Lucie Kupcová, vedoucí oddělení programu a propagace

380 422 607, lucie.kupcova@muzeum-st.cz