Ptáci, andělé a skřítci

Včera 4. 3. otevřelo Muzeum středního Pootaví Strakonice v Zámecké galerii strakonického hradu výstavu kvalitní zahradní keramiky s ukázkou malířské tvorby z autorské dílny Evy a Jany Ďurčových. Jde o první výstavu obou výtvarnic po deseti letech.

Eva Ďurčová je známá díky pedagogické práci v základním uměleckém školství. Je uznávanou výtvarnicí a keramičkou. Na výstavě se představuje hlavně jako malířka. Vystavené obrazy představují několik etap ve vývoji její malířské tvorby. K vidění jsou obrazy jak poetické, tak abstraktní. K nejzajímavějším patří obraz „Šašek Život“, kterým se autorka snaží vyjádřit, že každý z nás v životě potká šaška v tom špatném slova smyslu, který chce změnit náš život.

Jana Ďurčová absolvovala Střední průmyslovou školu v Bechyni obor Výtvarné zpracování keramiky a porcelánu. Dle slov Ing. Miroslava Hoštičky, který měl na vernisáži úvodní slovo „Janina umělecká činnost však zahrnuje podstatně širší škálu technik. Vedle zahradní a užitkové keramiky i klasickou a digitální fotografii, kresbu, malbu, dřevěné dekorace, animovaný film, klasickou a počítačovou grafiku. V průběhu vysokoškolských studií se navíc začala zabývat i problematikou netradičního šperkařství.“ Jana Ďurčová na výstavě představuje hlavně zahradní keramiku – květináče v podobě parníků, světelných věží a figurální keramiku plavců. Nechybějí ani ptáci a skřítkové, podle kterých je celá výstava pojmenována.

Matka s dcerou pracují v ateliéru na statku ve vesničce Závišín. Dle pana Hoštičky zde krom ateliéru chtějí v budoucnu pořádat výtvarné kurzy pro širokou veřejnost.

Výstavu lze navštívit do 29. 3., vždy v Út – Pá 13:00-16:00 a v So 9:00-12:00 hodin.

Vstupné dobrovolné.

Partnerem celé výstavy je Farma Loužná.

Kurátor výstavy:

Bc. Eliška Švecová, 380 422 607, eliska.svecova@muzeum-st.cz