Karel BEČVÁŘ, Jan SAMEC, Jiří KOŽÍŠEK: Obrazy – plastiky

Výstavní prostory muzea

Vernisáž 24. 8. v 17:00 hodin.

Návraty . . .

Ano, tak bychom mohli nazvat výstavu, která bude zahájena 24.8. v Jelence strakonického hradu.

Do svého rodiště či ke svým kořenům se vracejí tři autoři, spolužáci, absolventi stejné střední umělecké školy (dva v Bechyni u prof. Podmola, jeden v Karlových Varech), umělci, kteří si vydobyli slávu za hranicemi našeho regionu a ve světě jsou více známi než ve svém rodišti. Jejich umělecké životy se po studiích protly v Karlových Varech, všichni mají za sebou mnoho úspěšných výstav, účast na uměleckých mezinárodních sympoziích. Přestože vstoupili do šesté dekády svého života, zůstávají přátelé a jsou plni elánu a nových nápadů. Naposledy své síly spojili v loňském roce v karlovarské Galerii umění.

V Karlových Varech žije a pracuje Jan Samec, syn Strakoňákům velmi dobře známého malíře Jana Samce, který v příštím roce oslaví 100. výročí narození. Rodinu Samců dodnes připomíná budova na břehu Volyňky, na které v šedavé fasádě prosvítá jméno Samec. Generace Samců zůstává svému oboru věrná již po několik generací. Zatímco nejstarší z rodu se věnoval výhradně obrazům, syn Jan se zaměřil na velkoformátovou kresbu, užitou i volnou keramiku, instalace a realizace v architektuře i ve veřejném prostoru (keramické objekty, fontány, apod.).

V dalekém Malmo ve Švédsku žije od roku 1991 Karel Bečvář, který se narodil a své dětství prožil ve Strakonicích na pivovarském dvoře. „Pro mě byl pivovar kouzelným místem mých dobrodružných her, tajemným a útulným palácem“, tak i po létech vidí svůj domov a bezstarostné období dětství jednašedesátiletý Karel Bečvář. Ne každý ví, že právě on je autorem broušeného a rytého křišťálového bloku Poslední večeře Páně, který předával Václav Havel v roce 1990 papeži Janu Pavlu II. při jeho návštěvě Čech. I druhý dárek pro papeže, Křišťálový kříž, byl z rukou našeho rodáka. Jeho plastiky zdobí i interiér Eltona Johna či Whoopi Goldberg. Známá americká herečka si zakoupila Bečvářovu sochu Její veličenstvo, když v roce 1996 spěchala kolem galerie Alfa-Omega v Karlových Varech na zahájení Mezinárodního filmového festivalu.

Synonymem pro jméno Jiří Kožíšek je bílý porcelán. Svým výtvarným projevem výrazně zasáhl do výrobního programu porcelánek v karlovarském regionu před i po roce 2000. Již jako absolvent Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze se stal vedoucím výtvarníkem Karlovarského porcelánu v Lesově. Soustředil se na designerský vývoj nápojových a jídelních souprav. Křehká porcelánová hmota spojená s umělcovou kreativitou se mění v ladné a v proporcích vyvážené předměty. Konvice sice zůstává konvicí a šálek šálkem, ale zároveň máte v rukou neobyčejně výrazný, mnohdy extravagantní plastický předmět. Nádherné jsou jeho rozměrná porcelánová svítidla či vázy.

Spojením děl těchto tří umělců vzniká krásná a hodnotná výstava, která prozáří výstavní prostory strakonického hradu do 30.10. Jména Karel Bečvář, Jiří Kožíšek a Jan Samec jsou dokladem toho, že i v průmyslovém maloměstě se rodí velcí lidé.

PhDr, Ivana Říhová