Kapitoly z války 1939-1945

Výstava o druhé světové válce.

2. 4. – 31. 5.

Výstava se zaměřuje na vybrané kapitoly z období druhé světové války: odboj, osvobození a holocaust ve Strakonicích; totální nasazení a Strakonice; transport smrti v Katovicích; móda 40. let 20. století. Jednotlivé kapitoly přibližuje textovými panely s obrazovým materiálem, ukázkami z dobového tisku, kopiemi dobových fotografií a dokumentů. Vybraná témata jsou obohacena o filmové ukázky. Válečné období dokresluje móda 40. let 20. století.

Vernisáž 1. 4. v 17:00 hod.

Otevřeno úterý-neděle 9:00-16:00 hod.

Vstupné 30/15 Kč

K výstavě je připraven Vzdělávací program pro žáky 9. tříd základních škol.
Více zde.

O výstavě

Výstava přibližuje odboj, osvobození a holocaust ve spojení se Strakonicemi, totální nasazení, transport smrti v Katovicích a módu 40. let 20. století. Část se věnuje i odbojové činnosti. Ukazuje dobové fotografie, dokumenty organizací a jejich představitele, kteří se do činnosti na Strakonicku zapojili. Na ni navazují události z května 1945 spojené s osvobozením města. Radost z prvních dnů svobody připomíná scénka s fotografickou galerií a trojrozměrné „upomínkové“ předměty. Pro zpestření prostoru výstavní síně jsme připravili malý kinosál, kde prezentujeme osudy členů odbojové skupiny ÚVOD a příběh transportu smrti v Katovicích. S tématem nucených prací a historií Židovské náboženské obce, s přesahem do přítomnosti, seznamují textové panely, kopie dobových dokumentů a fotografie. Vystaveny jsou i seznamy zaměstnanců ČZ Strakonice, kteří byli posláni na nucené práce do říše. Dále vyhlášky omezující svobodu Židů a fotografie z židovského ghetta. Nezapomněli jsme ani na projekt Zmizelí sousedé na Strakonicku. Zajímavostí budou i předměty z interiéru židovské synagogy.

Těžké téma odlehčí móda 40. let 20. století instalovaná ve výstavní síni Jelenka. Tato část výstavy představuje běžný způsob oblékání ve válečných letech a snaží se těžké téma války trochu odlehčit a zaujmout i ty návštěvníky, kteří se jinak o druhou světovou válku nezajímají. K vidění jsou nejen ženské šaty, ale i řada doplňků jako klobouky a kabelky, obuv, punčochy či spodní prádlo. Nabízíme i trochu jiný úhel pohledu na různé uniformy a srovnání jejich střihového řešení. Zajímavostí jsou dobové módní návrhy a skici paní Heleny Vorlíčkové.